• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Dubrovački muzeji realizirali najbolji izložbeni projekt u Hrvatskoj

24.5.2012.

Ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać primila je nagradu Hrvatskog muzejskog društva (HMD) za najbolji izložbeni projekt u državi u 2011. godini.  Dubrovački muzeji su nagrađeni za provedbu projekta podizanja razine svijesti o Ruđeru Boškoviću kao Dubrovčaninu, Hrvatu i jednom od najznačajnijih svjetskih znanstvenika svoga vremena, a kojeg su realizirali u godini u kojoj smo obilježavali 300. obljetnicu njegova rođenja.

Odlučili su tako članovi ocjenjivačkog suda HMD-a dr. sc. Tomislav Šola, Željka Kolveshii,  mr. sc. Vesna Jurić Bulatović,  dr. sc. Žarka Vujić i Dora Bošković, dok su nagradu ravnateljici Vilać na prigodnoj svečanosti organiziranoj u utorak navečer u Muzeju za umjetnost i obrt uručili predsjednica HMD-a Dubravka Osrečki Jakelić, predsjednik ocjenjivačkoga suda Tomislav Šola i pomoćnica ministrice kulture Vesna Jurić Bulatović.

Kompleksni projekt, čiji je središnji dio bila sveobuhvatna izložba o Ruđeru Boškoviću postavljena u Kneževu dvoru od 18. svibnja do 18. listopada i koja je zabilježila preko 204 tisuće posjetitelja, vodila je i koordinirala upravo ravnateljica Vilać.  Glavni autor izložbe bio je jedan od najvećih poznavatelja Boškovića prof. dr. sc. Ivica Martinović, s kojim je na katalogu izložbe surađivao kustos Dubrovačkih muzeja Đivo Bašić, dok je za izvrsni izložbeni postav zaslužna kustosica Ivona Michl.

Izložba je realizirana u suradnji s Državnim arhivom u Dubrovniku i Dubrovačkim knjižnicama, odakle je pristigao najveći dio izložbene građe. No, vrijednu građu za veliku izložbu posvećenu Boškoviću  je posudilo još 9 hrvatskih institucija i to:  Zavod za povijesne znanosti HAZU, Muzej i zbirka Baltazara Bogišića u Cavtatu, Dubrovačka biskupija, Samostan Sigurata, Franjevački samostan Male braće, Srpska pravoslavna općina u Dubrovniku, Hrvatska nacionalna i sveučilišna knjižnica, Znanstvena knjižnica Juraj Habdelić Filozofskog fakulteta Družbe Isusove, te Hrvatski povijesni muzej.

Na širokoj  promidžbeno-edukativnoj kampanji koja je pratila izložbu radio je veliki broj stručnjaka iz Dubrovačkih muzeja, što je rezultiralo činjenicom da je Dubrovnik i dubrovačko područje pet prošlogodišnjih mjeseci živjelo Boškovića i za Boškovića.

Cjelokupni projekt ''brendiranja'' lika i djela Ruđera Boškovića u potpunosti je financiran sponzorskim sredstvima. Uz glavnog financijera – Visu,  projekt su podržali Vlada RH, Dubrovačko-neretvanska županija, Ministarstvo kulture, Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica grada Dubrovnika, OTP banka, Zračna luka Dubrovnik, Atlantska plovidba, JP Libertas Dubrovnik i Europlakat. Pokrovitelji projekta su  billi Vlada RH, Grad Dubrovnik i Visa, a medijski pokrovitelji EPH – Dubrovački vjesnik, Dubrovnik Times, Jutarnji list i Slobodna Dalmacija, te Hrvatski radio – Radio Dubrovnik.

U prilagođenom obliku i pod nazivom „Ruđer Bošković: iz Dubrovnik Svijetu“ izložba je u prosincu 2011. godine gostovala u UNESCO-ovom sjedištu u Parizu, a u travnju u gradu-prijatelju Dubrovnika Rueil Malmaisonu.

Nagrade HMD-a dodjeljuju se državljanima Hrvatske, a izuzetno se mogu dodijeliti i stranim državljanima ako su svojim djelovanjem značajno pridonijeli promicanju muzejske struke u Hrvatskoj. Godišnja nagrada HMD-a dodjeljuje se pojedincima, grupama i muzejima za objavljena, izložena ili na drugi način javno prezentirana ostvarenja muzejske struke u protekloj kalendarskoj godini.

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.