• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Nova izdanja Dubrovačkih muzeja

12.2.2015.

Katalog izložbe „Luka i Antun Sorkočević – diplomati i skladatelji“

s Katalog izložbe „Luka i Antun Sorkočević – diplomati i skladatelji“ na 350 stranica i s preko 200 ilustracija u boji prati središnju izložbu Dubrovačkih muzeja u 2014. godini.
Katalog strukturom prati izložbu i sastavljen je od više tematskih cjelina koje se bavi životom, diplomatskim i glazbeničkim djelovanjem oca i sina Sorkočevića, te njihovom glazbenom ostavštinom, s posebnom pozornošću posvećenom pojedinim područjima njihova glazbenog stvaralaštva. Pruža i sažet osvrt na političke, gospodarske i kulturne prilike u Dubrovniku u drugoj polovici 18. stoljeća, upoznaje s glazbenom kulturom Dubrovačke Republike te s mjestom i ulogom koje je Luka imao u hrvatskoj i europskoj glazbi toga doba. Predstavljen je rod Sorkočevića te njihov doprinos spomeničkoj baštini Dubrovnika. Nadalje, donosi  podatke o suradnji Luke i Antuna Sorkočevića s Julijem Bajamontijem te o Lukinim poznanstvima s istaknutim suvremenicima, Haydnom, Gluckom i Metastasijem, te naposljetku o suvremenim notnim izdanjima i diskografiji njihovih dijela.
Uz stručnjake iz Dubrovačkih muzeja: dr. sc. Vedranu Gjukić-Bender i mr. sc. Tonka Marunčića, autori tekstova u katalogu, kao i na izložbi, su i brojni vanjski suradnici, mahom ugledni hrvatski muzikolozi i povjesničari: akademkinja Koraljka Kos, akademik Stanislav Tuskar, akademik Zoran Juranić, akademik Nenad Vekarić, dr. sc. Vjera Katalinić, dr. sc. Ivana Tomić Ferić, dr. sc. Vinicije B. Lupis i Vilena Vrbanić. Urednica kataloga i voditeljica izložbenog projekta je ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać.

Slikovnica „Pavle i Đivo u vremeplovu Republike“

s „U vremeplovu Republike“ druga je knjiga izdanja „Iz Pavlinog i Đivovog vremeplova“. Ovoga puta vremeplovom putujemo u bogatu povijest Dubrovačke Republike s nizom naoko nepovezanih kronoloških događaja koji su, međutim, jako zanimljivi i iznimno važni za život i opstanak Republike.
Sluškinja Pavle i vlastelin Đivo, edukativne maskote Dubrovačkih muzeja, svatko na svoj osebujan način, kazuju svoju stranu priče,  a na čitatelju je da procjeni tko je vjerodostojniji. U tome mu pomaže i objektivna povijesna istina koja se nalazi izvan njihovih dijaloga.
Pavlu i Điva u avanturama prate lukavi miš Vuko, predstavnik životinja iz Konavala, kojega je Pavle donijela iz Konavala ne znajući da je skriven u konavoskoj torbici pokraj komada sira iz „uja“, razmažena mačka Cvijeta, koja se voli kititi preko mjere, zastupnica pučanskih životinja, i zamantrani kučak Ruđer, zastupnik plemenitih životinja.
Autorica slikovnice i stručnog dijela teksta: Aleksandra Piteša Orešković
Autor dijaloga: dr. sc. Ivo Orešković
Ilustracije: Robert Kralj

Katalog zavjetnih pločica iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja

s „Votivi“, dvojezični katalog zavjetnih pločica iz  Zbirke metala Kulturno-povijesnog muzeja autorice Ljiljane Ivušić,  više kustosice Dubrovačkih muzeja, na 56 stranica donosi opširnu priču o simboličnom značenju votiva, njihovoj pojavnosti u različitim kulturama te različitim društvenim slojevima, materijalima od kojih su izrađivani, kao i oblicima, da bi na koncu bio dat pregled zavjetnih pločica, žigova i kalupa u fundusu Dubrovačkih muzeja, kao i tehnika njihova oblikovanja.

U Zbirci metala Kulturno-povijesnog muzeja zastupljena su 34 srebrna votiva različitih oblika i različitog podrijetla, a dio su stalnog postava u Kneževu dvoru. S gledišta votivne likovnosti, možemo ih uvrstiti u jadransku tradicijsku baštinu koja pripada sredozemnom kulturnom podneblju.  Nabavljeni su otkupom u posljednja dva desetljeća, a prema stilskim značajkama i rijetkim žigovima koji su utisnuti na njima,  možemo ustvrditi da su nastali tijekom 18. i 19. Stoljeća.

Katalog zbirke modela i polumodela brodova iz fundusa Pomorskog muzeja

s Dvojezični katalog zbirke modela i polumodela brodova iz fundusa Pomorskog muzeja autorice  Ljerke Dunatov, kustosice Dubrovačkih muzeja, na 112 stranica donosi opširne uvodne tekstove o povijesti i razvoju brodova na Jadranu, o povijesti i razvoju modela, kao i o modelarima dubrovačkog kraja, da bi na kraju bio dat katalog predmeta, podijeljen na jedrenjake i parobrode.
Zbirka modela i polumodela brodova Pomorskog muzeja Dubrovačkih muzeja sastoji se od 53 predmeta, a od 2012. godine je upisana u Listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Svoj začetak duguje izložbi „Dubrovačko pomorstvo kroz vjekove” iz 1941. godine, nakon koje su mnogi predmeti darovani ili pak prodani Muzeju.
Modeli prikazani u Katalogu obuhvaćaju razdoblje od antičkog doba pa sve do današnjih dana. Većina ih je izrađena kao prikaz određenog tipa broda, dok u manjem dijelu predstavljaju vjerne replike u umanjenom mjerilu stvarnoga, određenog broda, tako da ti modeli predstavljaju vrijedan materijalni dokument i povijesni izvor.

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.