• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Proslave tisućugodišnjice hrvatskog kraljevstva u Smokovljanima 1926. i Gružu 1928. godine

2.5.2021.

Proslava tisućgodišnjice hrvatskog kraljevstva (925. – 1925.) na širem dubrovačkom području prvo je proslavljena u Janjini 5. srpnja 1925., a dan kasnije u Mandaljeni u Župi dubrovačkoj. Zatim je uslijedila proslava u Potomju (27. rujna) i Liscu (4. listopada). Četiri proslave održane su u studenom i to u Ponikvama i Ošljemu (1. studenog 1925.), te Vitaljini i Kuni Pelješkoj (22. studenog 1925.). Stanovnici Šipanske Luke i Putnikovića ovu veliku obljetnicu proslavili su 6. prosinca 1925. Središnja proslava je održana u Dubrovniku 12. i 13. prosinca 1925. kad je na zgradi dubrovačke općine svečano otkrivena spomen ploča kralju Tomislavu.

Često se znalo dogoditi da se pojedina manja mjesta, zbog loših organizacijskih i financijskih prilika, nisu na vrijeme pripremila za obilježavanje ove velike obljetnice. Tako se nekoliko proslava održalo i sljedećih godina.

Stanovnici Smokovljana tisućugodišnjicu hrvatskog kraljevstva uspjeli su obilježiti 2. svibnja 1926. godine. Tamošnji župnik don Miho Franković uz poklik: „Slava Tomislavu!“ otkrio je spomenploču i održao govor o značenju ove proslave. Zatim su govorili N. Z. Bjelovučić, narodni zastupnik Ivo Trojanović i don Spaso Korunić. Uz pucanje mužara i vijanje barjaka narod je neprestano klicao: „Živjela Hrvatska!“. Za goste proslave bio je priređen svečani ručak u župnoj kući. Nakon svečanosti mještani Smokovljana plesali su narodno kolo sve do večeri.

Proslava tisućgodišnjice hrvatskog kraljevstva (925. – 1925.), osim u Dubrovniku, održana je i u Gružu, ali s čak tri godine zakašnjenja. Proslava u Gružu je održana na blagdan sv. Križa, 3. svibnja 1928. godine. U istoimenoj crkvi u 10 sati bila je svečana pjevana sveta misa. Na njoj je sudjelovao violinski kvartet gruških i gradskih glazbenika pod ravnanjem fra Jordana Viculina i mladi mješoviti pjevački zbor. Središnju propovijed održao je don Karlo Capurso, koji je naglasio „triumf Spasiteljeva Križa u svijetu“. Gružem je odzvanjala glazba dvaju orkestara. Zapaljen je poznati dub, održan je vatromet, a petrolejskim lampama i žaruljama okićena je cijela obala i zvonik crkve sv. Križa. Prigodni banket u hotelu „Petka“ organizirali su Janko Grabušić i Miho Klaić, gruški festanjuli za 1928. godinu. Ovoj proslavi pridružio se dubrovački načelnik Miho Skvrce i brojni drugi uzvanici. Svečana povorka krenula je zatim u „Dječje zaklonište“ u Gružu, u sklopu dominikanskog ženskog samostana, gdje je planirano otvaranje novog „Dječjeg zabavišta“. Spomen-ploču kralju Tomislavu u 18 sati otkrio je Julije Šoletić uz veliki pljesak i odobravanje nekoliko tisuća okupljenih građana. Pio Maroević, prior samostana sv. Križa, blagoslovio je ploču koja je predana „na čuvanje“ načelniku Mihu Škvrci.

Okupljenima je uz načelnika govorio i Nikola Zvonimir Bjelovučić, meštar dubrovačkog ogranka „Braće hrvatskog zmaja“, „prikazavši mu veličinu i sjaj Tomislava i pozvao Hrvate, da budu svjesni svoje prošlosti, svog imena i položaja pa nitko neće moći uništiti Hrvatsku“. Na kraju je „Hrvatska glazba“ odsvirala hrvatsku himnu „Lijepa naša“.

 

Viši kustos mr. sc. Tonko Marunčić

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.