• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Obilježena veličanstvena pobjeda hrvatskih branitelja

22.10.2012.

„Dani pobjede: oslobađanje hrvatskog juga 1992.“ naziv je izložbe i istoimenog stručnog skupa koji su, u sklopu  proslave 20. godišnjice oslobođenja šireg dubrovačkog područja, u ponedjeljak (22. listopada) ujutro pred brojnom publikom otvoreni u dodatnom krilu tvrđave Imperijal na Srđu. Pokrovitelji dvodnevnog stručnog skupa, koji se odvija u suorganizaciji Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i Udruge gardijskih brigada Republike Hrvatske, su Dubrovačko-neretvanska županija i župan Nikola Dobroslavić.

-I ova izložba, poput čitavoga niza dosada ostvarenih izložbi Muzeja suvremene povijesti  posvećenih Domovinskom ratu, čiji su autori  kolege Varina Jurica Turk i Mišo Đuraš, kao i stručni skup, nastojat će ne samo podsjetiti, nego i oteti zaboravu najteže razdoblje novije dubrovačke i hrvatske povijesti i očuvati sjećanje na slavne dane herojstva, stradanja i pobjede. Kroz njih ćemo još jednom odati dužno priznanje, poštovanje i zahvalnost hrvatskim braniteljima za  žrtvu, herojstvo i izvojevanu pobjedu nad agresorom, ali i dati prinos  pravilnom vrednovanju prve velike operacije HV i ujedno najveće oslobodilačke akcije HV u 1992. godini, u kojoj su sudjelovale brojne postrojbe iz svih krajeva Hrvatske, a kojom je oslobođen jug hrvatske države te je hrvatska vojska izašla na međunarodno priznate granice Republike Hrvatske – kazala je, između ostalog, u pozdravnom govoru ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać.

Napominjući koliko je mukotrpan posao sakupljanje originalne građe iz Domovinskog rata, voditeljica Muzeja suvremene povijesti Dubrovačkih muzeja i koautorica izložbe Varina Jurica Turk istaknula je kako „realizacijom izložbe te nastavkom stalog bavljenja i proučavanja Domovinskog rata, nastojimo pobijediti zaborav, uništiti korijene nastanka povijesnih mitova, utvrditi što veći broj činjenica, doći do novih spoznaja, te se što je više moguće primaknuti istini o našoj novijoj povijesti“.

-Ponosni smo što je izložbe pogledalo preko 50 tisuća posjetitelja i nadamo se da će i ovu izložbu pogledati više tisuća ljudi iz raznih zemalja. Mi ćemo nastaviti raditi, hvala vam što ste došli – kazala je V. Jurica Turk.

Na otvaranju je govorio i komodor Ivica Tolić, dopredsjednik Udruge gardijskih brigada RH, koji je u nadahnutom govoru naglasio kako Dubrovnik s pravom treba nositi epitet  heroja Domovinskog rata iako „operacija oslobađanja krajnjeg juga Hrvatske još uvijek nije vrednovana na odgovarajući način jer, za razliku od ostalih, Južno bojište još nema ni svoje odličje iako se Dubrovnik u tim sudbonosnim danima agresije uspio obraniti“. Njegove je riječi potvrdio i bivši zapovjednik obrane grada i 163. brigade HV-a brigadni general Veseljko Gabričević, napomenuvši kako je „ratni Dubrovnik bio 187 dana u okružju, što gotovo nitko ne spominje“.

Ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr. sc. Ante Nazor je u svom obraćanju istaknuo kako je „u Dubrovniku oslobađana  čuka po čuka, kamen po kamen“.

-Možda nigdje nije kao ovdje na jugu Hrvatske potvrđena ona činjenica da ginulo za svaki pedalj, za svaku stopu hrvatske države – kazao je Nazor, napomenuvši da je jako važno objaviti točne podatke o Južnom bojištu.

Istaknuvši zasluge prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, između ostalog i u ustrojavanju Obrambenih snaga RH, te zahvalivši hrvatskim braniteljima na „veličanstvenoj pobjedi koju su izvojevali“,  izložbu i stručni skup je otvorio župan Nikola Dobroslavić.

Izložba ostaje otvorena do daljnjega, a stručni skup će se održava 22. i 23. listopada u Samostanu sv. Klare.

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.