Na izložbi je predstavljen je mali dio povijesnih fotografija grada Vilniusa, litavske prijestolnice koja je 25. siječnja 2023. godine obilježila 700. rođendan. Naime, najstariji povijesni izvor u kojem se prvi put spominje ime Vilniusa je pismo, koje je Veliki litavski knez Gediminas poslao u zapadnu Europu 25. siječnja 1323. godine.
Najranije i najrealističnije slike grada nastale su u drugoj polovini 19. stoljeća, kada se u Vilnius pojavio jedan od najvažnijih tehničkih izuma stoljeća – fotografija. Oko 1860. u gradu je otvoren prvi fotografski studio, a njegovi osnivači, fotografi Abdon Korzon i Albert Swieykowski, počeli su fotografirati Vilnius. Prizore grada zabilježili su i inozemni fotografi - Wilhelm Zacharczyk, Antal Rohrbach i Konrad Brandel, inače autori najranijih foto-albuma Vilniusa. No, prvi fotograf koji je predano dokumentirao stari Vilnius bio je Józef Czechowicz (1818. – 1888.) poznat kao autor umjetničkih panorama, jedinstvenih arhitektonskih spomenika, važnih prizora iz gradskog života i upečatljivih pejzaža okolice. Poslije je grad fotografirao Stanisław Filibert Fleury (1858. – 1915.) na čijim su fotografijama, nastalim na prijelazu 19. i 20. stoljeća, ovjekovječeni ne samo povijesni i arhitektonski spomenici, već i prizori iz gradske svakodnevice.
Najveću zbirku umjetničkih fotografija skupio je fotograf Jan Bułhak (1876. -1950.), zagovornik i promotor umjetničke fotografije koji je od 1910. do 1944. godine načinio tisuće zanimljivih i vrijednih fotografija grada. Nastanio se u Vilnius prije 1. svjetskog rata te je radio kao gradski fotograf, pa najveći dio njegove ostavštine čine umjetničke fotografije vilniuske arhitekture. Na njima su zabilježeni prizori s ulica stare gradske jezgre, detalji arhitektura crkava i njihovih interijera, samostani, palače, stambena i druga zdanja.
CURATOR OF THE EXHIBITION: Marina Filipović
Organizatori: Dubrovački muzej, Litavski nacionalni muzej,Veleposlanstvo Republike Litve i Konzulat Republike Litve
Kustosica izložbe: Marina Filipović