Arheološki muzej Dubrovačkih muzeja jedan je od partnera europskog projekta „StecakLand - Interpreting Art of Mysterious Medieval Stećak Tombstones through Virtual Reality“ koji se odvija u okviru programa Creative Europe Programme (CREA) i financiran je od strane Europske komisije. Pripreme za projekt počele su još početkom ove godine, a nedavno je u Kneževu dvoru održan i prvi sastanak partnera na projektu, a na njemu su sudjelovali Ivona Michl, ravnateljica Dubrovačkih muzeja i Domagoj Perkić, voditelj Arheološkog muzeja.
Suradnički tim sastoji se od raznih stručnjaka - arheologa, vizualnih umjetnika, umjetnika performera, glumaca, VR producenata i programera softvera, koji zajedno čine snažan interdisciplinarni tim u potrebnim domenama, uključujući stručnjake koji donose vrhunska znanja iz različitih područja kao što su arheologija i povijest, društvene znanosti, računalne znanosti, kao i iz digitalne umjetnosti i kazališta. S dubrovačkog područja digitalizirali bi se izabrani stećci, nabavila bi se odgovarajuća VR (Virtual reality / Virtualna stvarnost) oprema te bi se kroz odgovarajuće aplikacije koje bi se razvile u istom projektu, u prostorima Dubrovačkih muzeja moglo razgledavati najreprezentativnije stećke. Na taj način bi se približio svijet ukrasa i motiva na stećcima široj publici i svima zainteresiranim za kulturu stećaka kao bitnog dijela našeg i šireg srednjovjekovlja.
Koordinator projekta je Udruženje za digitalizaciju i informatizaciju kulturne baštine DIGI.BA (BiH), dok su ostali partneri Arheološki institut iz Beograda (SRB), Fondacija Mak Dizdar (BiH), Narodni muzej Crne Gore (CG), Kamerni teatar 55 (BiH) i NOHO Limited (Irska). Ovaj projekt razvija koncept primjene informacijskih tehnologija u kulturnoj baštini, u ovom slučaju s najvažnijih groblja sa stećcima i njihovim ukrasima u državama gdje se danas nalaze.