- Složit ćete se sa mnom da ne postoji bolje mjesto na kojem smo mogli otvoriti u ovu izložbu. Upravo ovdje, u Kneževu dvoru, je Senat Dubrovačke Republike donio odluku da podigne spomenik Mihu Pracatu. Ovdje se nalazi natpis „Obliti privatorum, publica curate“ kojim su se dubrovački pomorci nadahnjivali dok su po svijetu služili domovini – kazala je na otvaranju izložbe „Znameniti pomorci Dubrovačke Republike“ jedna od autorica Ana Kaznačić, kustosica Pomorskog muzeja Dubrovačkih muzeja.
Koautorica izložbe je kustosica Ljerka Dunatov, a autorica likovnog postava kustosica Arheološkog muzeja Dubrovačkih muzeja Ivona Michl, koja potpisuje cijeli niz likovnih postava uspješnih izložbenih projekata Dubrovačkih muzeja.
Na izložbi je uz autoricu govorila i ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać koja je istaknula kako je, uz građu Pomorskog muzeja, na izložbi prezentirana i građa Državnog arhiva u Dubrovniku te Dubrovačkih knjižnica Dubrovnik, te izrazila uvjerenje kako će i ova izložba kod publike izazvati interes i osjećaj ugode.
Izložba je posveta dubrovačkim pomorcima iz razdoblja Dubrovačke Republike koji su se stoljećima smjenjivali na dubrovačkim brodovima, a koji su predanim radom u domovini i svijetu unaprijedili dubrovačko pomorstvo i otvorili put gospodarskom i kulturnom procvatu Dubrovnika. Mnogi od njih ostavili su velik trag u povijesti dubrovačkog pomorstva kao vojnopomorski stratezi, admirali, uspješni kapetani i brodovlasnici, vješti trgovci, političari i diplomati, ili su, pak, stekli velik ugled zahvaljujući svojemu stručnom, znanstvenom i kulturnom radu.
Vlastite su im sposobnosti otvarale brojne mogućnosti angažiranja i u drugim zemljama, pa su se neki od njih tijekom 16. i 17. stoljeća, zajedno sa svojim brodovima i dubrovačkim posadama, proslavili u službi španjolske mornarice kao admirali ili zapovjednici španjolskog brodovlja, a obavljali su i visoke dužnosti u španjolskim prekomorskim posjedima te sudjelovali u ekspedicijama u novootkrivenim zemljama.
Prema sačuvanim podatcima, procjenjuje se da je u drugoj polovini 14. stoljeća na dubrovačkim brodovima bilo više od 2700 pomoraca, dok je tijekom 16. stoljeća, kada se dubrovačka trgovačka mornarica ubrajala među najistaknutije svjetske flote, dubrovačko brodovlje zapošljavalo i do 5000 pomoraca, predvođenih s više od 250 kapetana duge plovidbe. Početkom 17. stoljeća Dubrovačka je Republika imala oko 3500 pomoraca, dok ih je sredinom 18. stoljeća pod neutralnom zastavom Republike plovilo oko 2200. Na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće Dubrovnik je imao oko 5200 pomoraca, među kojimaje bilo 500 kapetana.
Izložba posebno prezentira najveća pomorska imena dubrovačke povijesti, počevši od Mata Đurđevića (1329-1400), Nikole Sagroevića-Sagria (?-1573), Miha Pracata (1522?-1607), Vice Stjepovića-Skočibuhe (1534-1588), Vice Bune (1559-1612), Krsta Martolosića (?-1628), pomorske obitelji Ohmučević, Tasovčić, Mažibradić, Jakova Priskića (?-1761.), te Ivana Kaznačića (1758-1850).
Uz portrete, oporuke, osobne i javne dokumente te uporabne predmete, na izložbi je prezentirana i svakodnevica života pomorca i to kroz rekonstrukciju kapetanske kabine sa mornarskom škrinjom, neophodnim dokumentima, pomorkim instrumentima i pomagalima, ali i simulacijom pogleda na morsku pučinu te karakterističnih zvukova.
Izložbu prati dvojezični katalog, koji na 140 bogato ilustriranih stranica donosi biografije glasovitih dubrovačkih pomoraca koje je iznjedrila Republika u razdoblju od 14. do početka 19. stoljeća.
Izložba ostaje otvorena do 28. veljače 2013.