• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Ljubav zna što joj je činiti

18.12.2012.

„Ljubav zna što joj je činiti – Imoćani u obrani i oslobađanju hrvatskog juga 1991. – 1995.“ naziv je izložbe Dubrovačkih muzeja – Muzeja suvremene povijesti koja je, unatoč vrlo lošim vremenskim uvjetima, u utorak ujutro otvorena u prepunoj tvrđavi Imperijal na Srđu.

Autori izložbe su kustosi Dubrovačkih muzeja Varina Jurica Turk i Mišo Đuraš, a izložba je realizirana u suradnji s UHD 3. bojne 4. brigade ZNG – „Imotski sokolovi“, UHBDR 115. imotske brigade HV, HVIDR-om Imotski, Udrugom roditelja poginulih branitelja DR Imotski, Udrugom roditelja poginulih branitelja DR Dubrovnik i  Zavičajnim klubom Imoćana u Dubrovniku.

Tijekom dvogodišnje suradnje Muzej je prikupljenom građom značajno obogatio svoje zbirke, a njenom obradom došao do niza novih spoznaja i dosad neutvrđenih povijesnih činjenica, prezentiranih na izložbi i katalogu koji je prati. Tako je, pored već poznatog herojstva legendarne 3. imotske bojne 4. brigade ZNG i njene odlučujuće uloge u konačnoj deblokadi Grada, šire obrađeno sudjelovanje  imotske 115. brigade HV u obrani i oslobađanju juga Hrvatske.

Izložba nosi naziv „Ljubav zna što joj je činiti“ zbog istoimene pjesme Maria Nardelija koja je bila misao vodilja i prilikom otkrivanja spomenika u Trstenom 1997. godine, podignutog u spomen na trideset šestoricu poginulih sinova Imotske krajine u Domovinskom ratu na širem dubrovačkom području od 1991. do 1995. godine, što je realizirano zalaganjem Zavičajnog kluba Imoćana u Dubrovniku i mještana Trstenog.

-Tijekom Domovinskog rata , od 1991. do 1995. godine u borbama za slobodu dubrovačkoga kraja sudjeluju branitelji iz cijele Hrvatske. Poseban prinos, vođeni vjekovnim vezama dubrovačkoga i imotskog kraja, dali su i sinovi Imotske krajine. Od preko 5 tisuća Imoćana, koji su sudjelovali u borbama vođenim na Južnom bojištu, poginulo ih je 36, a ranjeno preko stotinu! Među malobrojnim dubrovačkim braniteljima tijekom 1991. godine, u herojsku obranu Dubrovnika uključila su se i 22 branitelja imotskih korijena – piše, između ostalog, u katalogu izložbe.

Na otvaranju su, uz ravnateljicu Dubrovačkih muzeja Pavicu Vilać i koautoricu izložbe Varinu Juricu Turk koje su zahvalile suorganizatorima na svesrdnoj pomoći u realizaciji projekta, govorili i predsjednik Zavičajnog kluba Imoćana u Dubrovniku Roko Tolić te predsjednik HVIDRE-e Imotski Ante Puljiz, koji je istaknuo kako su „Imoćani ponosni jer su se upisali u slavnu povijest drevnoga grada“.  Izložbu je otvorio Zdenko Šanić – Zebra, zapovjednik 3. satnije 3. bojne 4. brigade ZNG-a, koja je početkom srpnja 1992. godine zauzela Golubov kamen.

Među mnogobrojnim posjetiteljima, na otvaranju izložbe su bili i zamjenici gradonačelnika Dubrovnika Tatjana Šimac Bonačić i Niko Šalja, kao i dožupan Dubrovačko-neretvanske županije Frano Skokandić.

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.